Nie masz poprawnie zainstalowanego odtwarzacza flash.
Zainstaluj ze strony http://www.macromedia.com/go/getflashplayer




2009-11-03
Polsko-norweskie rozważania o dziedzictwie kulturowym
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, jest inicjatorem projektu, w którym uczestniczy Gmina Lanckorona. Jest to projekt finansowany z tzw. funduszy EOG, gdzie krajem partnerskim jest Norwegia, a celem wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce i Norwegii.
Zofia Oszacka, jako przedstawiciel Gminy Lanckorona, która wraz z Kalwarią Zebrzydowską znalazła się na owej liście w 1999 roku, m.in. dzięki skutecznym działaniom Pani Prof. Anny Mitkowskiej, wzięła udział w konferencji inaugurującej projekt. Dyskutowano o roli samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych w zarządzaniu i ochronie dziedzictwa w obu krajach, porównując dobre i złe strony. Lanckoroński zamek, mimo, że wpisany na Listę, czeka na rewitalizację, która spoczywa na barkach Gminy. Gmina Lanckorona wiele w tym zakresie zrobiła: w 2006 roku ze środków UE doprowadziła do częściowego zabezpieczenia ruin. W tym roku zleciła opracowanie koncepcji rewitalizacji zamku jako konfederackiej twierdzy. (patrz: ryciny).
Następnym etapem będą badania archeologiczne.
Konferencja, której gospodarzem był Prof. Jacek Purchla zainicjowała twórczą debatę, której efektem może być modelowy plan dla samorządów, które na swym terenie posiadają obiekty wpisane na Listę UNESCO.
Uczestnicy odwiedzili także Lanckoronę, która zachwyciła pięknym jesiennym światłem. Zwiedzili Rynek i okolice, a potem spożyli lekki obiad w odrestaurowanym starym domu lanckorońskim, gdzie mieści się kawiarnia „Arka” – przykład idealnego spotkania przeszłości ze współczesnością.
|